6 sposobów wentylowania domu. Który jest najlepszy?

Po co wentylować?

Przez wieki domy nie były wentylowane, i wszystko było OK? Dlaczego teraz musimy wysilać się dbając o wentylację (a często ponosić dodatkowy koszt), aby przewietrzyć dom? Jest kilka powodów, dla których wentylacja jest dzisiaj ważniejsza niż kiedyś. Co najważniejsze, domy sprzed 100 lat były naprawdę nieszczelne. Zwykle nie miały izolacji w ścianach, więc świeże powietrze mogło łatwo wejść przez wszystkie luki, pęknięcia i otwory.

 

Także materiały budowlane wykorzystywane 100 lat temu były głównie produktami naturalnymi, które nie powodowały znacznego wydzielania lotnych związków organicznych, formaldehydu, środków zmniejszających palność i innych substancji chemicznych, które są tak powszechne w dzisiejszych materiałach budowlanych, wyposażeniu i innych rzeczach.

Rodzaje i sposoby wentylacji w domu

Wentylacja może przybrać wiele różnych form. Ogólnie rzecz biorąc, systemy można podzielić na następujące rodzaje:

wentylacja grawitacyjna1. Brak wentylacji / wentylacja grawitacyjna

Jest to niemal z pewnością najbardziej powszechna opcja w domach. Nie ma mechanicznego systemu usuwania nieświeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń (i wilgoci) lub świeżego powietrza zewnętrznego. W odległej przeszłości, kiedy budynki nie były izolowane, ta strategia racjonalnie dobrze polegała na naturalnych nieszczelnościach domu. Warto zauważyć, że nawet nieszczelny dom nie zapewnia dobrej wentylacji. Aby ta strategia działała, musi być albo mocny wiatr na zewnątrz, albo znaczna różnica temperatury między pomieszczeniami wewnątrz domu a na zewnątrz. Każdy z tych warunków powoduje różnicę ciśnień między tymi przestrzeniami, prowadząc do wentylacji. W spokojne dni wiosną i latem może dojść do niewielkiej wymiany powietrza nawet w bardzo nieszczelnym domu.

2. Naturalna wentylacja

W tej strategii wprowadzono specjalne właściwości konstrukcyjne, które zapewniają wnętrzu świeże powietrze i pozbywają się nieświeżego powietrza. Jednym z podejść jest stworzenie komina słonecznego, w którym powietrze jest podgrzane przez słońce, unosi się przez otwory w pobliżu górnej części budynku. To obniża ciśnienie w domu, które przyciąga świeże powietrze przez specjalnie umieszczone otwory wlotowe. Wielu właścicieli domów może pomyśleć o otwarciu okien w ramach swojej strategii wentylacyjnej, ale większość ludzi otwiera tylko okna w lecie - jeśli w ogóle - i ze względu na problem różnicy ciśnień, otwarte okna nie gwarantują dobrej wymiany powietrza.

3. Wentylacja mechaniczna wywiewna

Jest to względnie pospolita forma wentylowania, w której małe wentylatory wywiewne, zwykle w łazienkach, działają ciągle lub z przerwami, aby wyprowadzić nieświeże powietrze i wilgoć generowane w tych pomieszczeniach. Ta strategia powoduje niewielkie ujemne ciśnienie w domu, które ściąga świeże powietrze poprzez pęknięcia i inne miejsca nieszczelności lub poprzez strategicznie umieszczone umyślne wloty powietrza (np. szczeliny mikro wentylacyjne w oknach). Zaletą tej strategii jest prostota i niski koszt. Wadą jest to, że ujemne ciśnienie może wciągać radon i inne gazy glebowe, których nie chcemy w domach.

4. Wentylacja mechaniczna nawiewna

Jak sama nazwa wskazuje, wentylator dostarcza, nawiewa świeże powietrze, a stare powietrze przechodzi przez szczeliny i miejsca wyprowadzenia powietrza z domu. Zasilanie powietrzem może być usytuowane w jednym miejscu, rozproszone przez kanały lub dostarczane do systemu dystrybucji przewodowej systemu ogrzewania powietrza wymuszonego. System wentylacji nawiewnej utrzymuje zwiększone ciśnienie w domu, co może być dobre dla ograniczania radonu i innych zanieczyszczeń w przedostawaniu się do domu, ale może powodować, że powstanie niekorzystne zjawisko kondensacji pary wodnej i zaleganie wilgoci np. w ścianach, suficie.

5. Wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna (wentylacja zrównoważona)

Lepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która zapewnia zrównoważony system wymiany powietrza, w którym osobne wentylatory napędzają zarówno dopływ powietrza, jak i wylot. Pozwala to kontrolować skąd świeże powietrze pochodzi, gdzie świeże powietrze jest dostarczane, i gdzie wyprowadza się powietrze nieświeże. Zrównoważone systemy wentylacji mogą być źródłem punktowym lub kanałowym. Dzięki systemom kanałowym rozsądne jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, w których przebywa się najczęściej (pokój dzienny, sypialnia itd.) a odprowadza powietrze z pomieszczeń, w których wytwarzane są wilgoć lub zanieczyszczenia (łazienki, kuchnia, pralnia). Do tego typu zastosowań polecane są wentylatory ebm-papst.


wentylator marki ebm-papst: Wentylatory-online.pl

 

6. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jeśli oddzielne wentylatory są przewidziane do wprowadzania świeżego powietrza i wyprowadzania nieświeżego powietrza z wnętrza, rozsądne jest wspólne zlokalizowanie tych wentylatorów, tak, aby wychodzące powietrze domowe wstępnie ocieplało przychodzące powietrze zewnętrzne. Ten wymiennik ciepła bardziej powszechnie określany dzisiaj jako rekuperator, jest dobrym sposobem na ogrzewanie w chłodniejszych klimatach, np. w klimacie umiarkowanym.