Podgrzewacze solarne wody domowej

 

 

Podgrzewacze solarne wody użytkowej opierają się na wykorzystaniu ciepła pochodzącego z promieni słonecznych do ogrzania wody użytkowej w domu, lub też do wspomagania systemów centralnego ogrzewania. Dzięki stosowaniu podgrzewaczy solarnych z odpowiednimi wymiennikami ciepła oraz zasobnikami dwu-wężowymi oraz kombinowanymi możliwe jest odpowiednie zmniejszenie wykorzystanie głównych źródeł ciepła dla budynku.

 

 

 

Solarne podgrzewanie wody w domach i firmach

 

Wykorzystanie energii słonecznej do nagrzewania pomieszczeń nie jest aż tak nowym pomysłem jak mogłoby się wydawać. Odkąd wynaleziono szkło i rozpowszechniono szklarnie ogrodowe słońce wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń – niegdyś ogrodów zimowych czy do wzmocnienia wzrostu roślin podczas ciepłych wiosennych dni, z czasem efekt szklarni wykorzystano również przy ogrzewaniu budynków.

 

 

W ostatnim czasie wraz z upowszechnieniem się technologii solarnych, coraz droższych cen energii i paliwa oraz szeroko rozpowszechnianej mody na ekologiczne, odnawialne źródła energii stosowanie alternatywnych rozwiązań do ogrzewania czy pozyskiwania innej formy energii ze źródeł odnawialnych stał się powszechnie uznawany oraz pożądany.

 

 

Systemy podgrzewaczy solarnych, zwanych również kolektorami słonecznymi umożliwiają znaczne obniżenie wykorzystania tradycyjnych źródeł energii cieplnej. W sezonie grzewczym kolektory słoneczne mogą skutecznie wspierać domowe systemy ocieplania (zarówno piece gazowe, na olej lub węgiel) poprzez dostarczanie ciepła w nasłonecznione dni do wymienników ciepła czy zasobników ciepłej wody. Skumulowana ciepła woda może być wykorzystana do podtrzymania temperatury w ciągu dnia. Odpowiednio dobrane kolektory mogą w słoneczny, grudniowy dzień zastąpić piece grzewcze przy temperaturze -5 strupni Celsjusza

 

 

Instalacja i jej ostateczne koszty zależne będą w dużej mierze od indywidualnych warunków jakie posiada dany obiekt, na którym zamontowane będą kolektory. Nie zawsze montuje się je na dachach – jeżeli warunki sprzyjają ku temu i posiadamy odpowiednie, nasłonecznione miejsce przy ziemi daną instalację można zamontować na przyziemnych stelażach. Zmniejszy to koszty serwisowania (jednak narazi nas na kradzieże kolektorów solarnych, które zdarzały się już w poprzednich latach).