Jak wybrać gaśnicę do domu?
- Szczegóły
- Kategoria: Instalacje budowlane
- Opublikowano: wtorek, 29, marzec 2016 09:34
- Super User
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest niezwykle istotne. Prawie codziennie słyszymy o pożarach mieszkań lub budynków. Wiele z nich to efekt zaprószenia ognia lub zwarcia instalacji elektrycznej.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe
Obowiązujące przepisy przeciwpożarowe ściśle określają jakie warunki muszą spełniać lokale i budynki w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Przede wszystkim muszą być wytyczone i oznaczone drogi ewakuacyjne, na wyposażeniu muszą znajdować się odpowiednie gaśnice i węże gaśnicze. Wymagania te dotyczą budynków i lokali o charakterze publicznym, takich jak sklepy, szkoły, szpitale, kina, restauracje itd. Obowiązek posiadania gaśnic mają także kierowcy.
Nie ma obowiązku posiadania gaśnic w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych, ale dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest mieć gaśnicę. Za jej pomocą można ugasić pożar w zarodku i nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia. Gaśnice nie są drogie, więc ich zakup nie obciąży budżetu domowego, a możemy uniknąć większych strat. Jaka gaśnica będzie najlepsza do domu?
Rodzaje gaśnic
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gaśnic. Różnią się wielkością i wypełniającym je środkiem gaśniczym:
• gaśnice proszkowe,
• wodne pianowe,
• śniegowe na CO2,
• wodne mgłowe.
Gaśnica proszkowa jest najbardziej popularną i uniwersalną gaśnicą służąca do gaszenia pożarów typu A (płonące drewno, węgiel, papier, tkaniny), B (płonące ciecze, nafta, benzyna, alkohol, farby, lakiery), C (płonące gazy łącznie z miejskim). Gaśnica ABC nie może być użyta do gaszenia olejów i tłuszczy kuchennych, ale można gasić przy jej pomocy przewody elektryczne.
Gaśnica wodna pianowa płynna służy do gaszenia pożarów typu A i B. Środkiem gaśniczym jest środek pianotwórczy i woda. Tej gaśnicy nie można używać do gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem.
Gaśnice śniegowe – środkiem gaśniczym jest skroplony dwutlenek wodoru, służą do gaszenia pożarów typu B, nie wolno ich używać do gaszenia ludzi.
Gaśnica wodna mgłowa – środkiem gaśniczym jest woda zdemineralizowana, gaśnica służy do gaszenia oleju i tłuszczy kuchennych (pożary typu F), odzieży i urządzeń.
Z powyższego przeglądu wynika, że gaśnica domowa powinna spełniać kryteria gaśnicy pierwszej i ostatniej. Na rynku są już dostępne takie urządzenia, są łatwe obsłudze, nie zajmują dużo miejsca. Trzeba tylko pamiętać o okresowych przeglądach.
Zobacz też informacje o wyborze gaśnic na stronie: http://sklep-ppoz.pl/pl/i/Zasady-doboru-gasnic/9