Jak budować hale stalowe?

Działalność gospodarcza człowieka wymaga stworzenia odpowiednich warunków pracy, składowania materiałów i produktów. Każda działalność produkcyjna, przetwórcza wykorzystuje obiekty budowlane i maszyny przemysłowe, które w obrębie budynku pracują i umożliwiają produkcję. Przykładem budynku przemysłowego są hale stalowe, które obecnie dominują w nowoczesnym budownictwie przemysłowym. Hale stalowe stają się magazynami, budynkami przemysłowymi, produkcyjnymi, budynkami wykorzystywanymi dla potrzeb rolnictwa, halami sportowymi oraz budynkami o innym przeznaczeniu. 

 

Proces budowy hali stalowej - projekt i pozwolenia

Proces budowy hali stalowej zaczyna się zawsze od uzyskanie wszelkich pozwoleń. Kwestie biurokratyczne czasami zajmują znacznie więcej czasu niż fizyczne stawianie budynku, jednak jest to etap, który zgodnie z polskim prawem trzeba przebrnąć, aby móc uzyskać ostateczne pozwolenie na budowę obiektu. Na samym początku inwestor zleca stworzenie projektu właściwym biurom projektowym, które posiadają umiejętności w projektowaniu konstrukcji stalowych. Projekt musi zostać sprawdzony pod kątem obciążeń, musi zapewnić sztywną i trwała konstrukcję, która będzie mogła być bezpiecznie użytkowana przez właściciela. 

Konstrukcja hali stalowej na budowie

Po stworzeniu projektu hali z konstrukcji stalowej i załączeniu go do niezbędnych dokumentów w celu uzyskania pozwolenia na budowę, oraz uzyskaniu odpowiednich zezwoleń inwestor może przystąpić do przygotowania placu budowy oraz wznoszenia obiektu. W pierwszym etapie prowadzone są prace ziemne, które przygotowują podłoże. Tutaj będą przeprowadzane wykopy, odwodnienia terenu, przygotowanie podłoża w celu wzmocnienia nośności gruntu, a także postawienie fundamentów wraz z przygotowaniem instalacji i podłączeniem podstawowych mediów. Na powstałych fundamentach można montować halę stalową.

Dlaczego hale ze stali?

Budowa hal stalowych jest znacznie szybsza, tańsza i łatwiejsza niż stawianie podobnych obiektów w innych technologiach. odpowiednio zabezpieczona i przygotowana stal jest odporna na działania szkodliwych warunków zewnętrznych, jest odporna na wstrząsy, zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkowania i oszczędza czas, gdyż budowa całej hali trwa znacznie szybciej niż w przypadku innych technologii. Elementy służące do konstrukcji hali przygotowywane są w hutach, następnie wędrują na plac budowy gdzie są ze sobą łączone. Poszczególne elementy hali ze stali łączone są śrubami lub nitami. Wszelkie elementy nośne i zwiększające wytrzymałość konstrukcji unoszone są za pomocą dźwigów i montowane ręcznie. Cały proces stawiania szkieletu hali jest szybki. Wypełnienia ścian, przegród kondygnacji i innych elementów budynku można dokonać wedle życzeń właściciela i istnieje tutaj duża dowolność. Istnieje spora ilość materiałów, którą można wykorzystać do wypełnienia ścian. Najczęściej będą to blachy stalowe.

Opłacalność inwestycji

Stosowanie konstrukcji ze stali ma bardzo duże znaczenia dla inwestora. Pozwala bowiem wybudować obiekt przemysłowy za relatywnie niskie koszty w szybszym czasie. Dlatego stal stała się tak popularna na placach budowy. Systematycznie doglądana i konserwowana, pokrywana warstwami ochronnymi jest długotrwała, bezpieczna i solidna. Konstrukcje stalowe wykazują pewną elastyczność, która pozwala im na przenoszenie obciążeń i drgań bez uszkodzeń. 

Producent hal stalowych metal Service

Przeczytaj o typach hal stalowych.