Wentylacja mechaniczna - elementy systemu

O tym jakiego rodzaju wentylacja będzie wybudowana dla danego budynku ustala się przed jego budową. Rodzaj stosowanej wentylacji ma zdecydowany wpływ na ostateczną formę budynku. Oczywiście możliwe są modyfikacje na istniejącym budynku, ale wiążą się ze sporymi kosztami przebudowy, dlatego zawsze podejmuje się taką decyzję w początkowej fazie inwestycji. Obecnie, dla nowego budownictwa instaluje się wentylację mechaniczną. Jest to wymuszony, mechaniczny obieg powietrza zasysanego z zewnątrz do różnych pomieszczeń budynku. Inne kanały służą do wypchania zużytego powietrza na zewnątrz budynku.

system wentylacji mechanicznej

Elementy niezbędne do prawidłowego działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

  1. Skrzynki rozprężne - zwane inaczej puszkami wentylacyjnymi. W instalacjach pełnią funkcję regulującą przepływ powietrza stabilizując go. Są przyłączeniowymi elementami anemostatów.

  2. Rozdzielacze rurowe - służą do rozdzielenia strumienia powietrza na wiele kierunków. Są formą skrzynki rozdzielczej, w której następuje połączenie wlotów wielu kanałów wentylacyjnych, do których równomiernie podzielone jest powietrze do dalszego transportu, np. w celu rozprowadzenia go do różnych pomieszczeń w budynku.

  3. Czerpnia i wyrzutnia powietrza - są elementami stalowymi umiejscowionymi zazwyczaj na dachu budynku. Służą do nabierania świeżego powietrza z zewnątrz i ukierunkowania go do przewodu wentylacyjnego budynku. Wyrzutnia zaś jest ujściem kanału wentylacyjnego przeznaczonego do odprowadzenia zużytego powietrza na zewnątrz budynku.

  4. Zawory wywiewne - są to elementy stosowane wewnątrz budynków i służą do wypuszczenia powietrza z przewodu wentylacyjnego do wnętrza pomieszczenia. Są estetycznym zakończeniem przewodu wentylacyjnego, widocznym na ścianie lub suficie.

  5. Zawory nawiewne - są elementami stosowanymi wewnątrz budynków i służą do wyprowadzenia zużytego powietrza z wnętrza do przewodów wentylacyjnych, kierujących to powietrze na zewnątrz budynku. Są estetycznymi elementami początkowymi kanałów odprowadzających, i są widoczne na ścianach lub sufitach.

  6. Elastyczne kanały wentylacyjne - rury z tworzywa sztucznego przeznaczone do transportu powietrza do wewnątrz budynku i na zewnątrz. odpowiadają za cyrkulację i rozprowadzenie powietrza we właściwych kierunkach zgodnie z projektem instalacji wentylacji mechanicznej.

  7. Rekuperatory - stosowane w instalacjach z odzyskiem ciepła. Służą do ogrzewania świeżego powietrza dzięki ciepłu wykorzystywanemu z ciepłego powietrza zużytego, przeznaczonego do wyprowadzenia z budynku.

  8. Wentylatory - zwane także sprężarkami, urządzenia wymuszające przepływ powietrza za pomocą obracających się śmigieł. Powodują pojawienie się ruchu powietrza w przewodach wentylacyjnych, a ruch ten odbywa się w wyznaczonym kierunku.

 

Powyższe elementy są podstawowymi urządzeniami, służącymi do instalacji i montażu systemu wentylacji w domu. Ilość urządzeń, które będą potrzebne przy budowie systemu uzależniona będzie przede wszystkim od gabarytów budynku. Od powierzchni oraz ilości kondygnacji.

 
przewód wentylacyjny

Czy budowa wentylacji mechanicznej się opłaca?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza systemy z wymiennikiem ciepła, czyli rekuperatorem. W przeciwieństwie do zwykłej wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej, otrzymujemy powietrze ocieplone praktycznie zerowym kosztem. Redukcja rachunków za ocieplanie budynku może wynosić aż 50%, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją, która będzie zwracała się od strony ekonomicznej, ale także będzie znacznie lepszym rozwiązaniem dla osób o niższej odporności organizmu na drobnoustroje, kurz, wirusy, grzyby, pleśń.

Więcej o mechanicznej wentylacji przemysłowej znajdziesz na stronie Wentylatory-online.pl. Na stronie dystrybutora właśnie tych urządzeń znajdziesz nowoczesne systemy wentylacji znanej marki ebm papst. Dmuchawy, systemy z wymiennikami ciepła to tylko niektóre produkty które znajdziesz w tym sklepie.