Proces oddymiania i niezbędne instalacje oddymiające
- Szczegóły
- Kategoria: Instalacje budowlane
- Opublikowano: wtorek, 11, grudzień 2018 13:33
- Super User
Oddymianie jest bardzo ważną częścią zabezpieczeń przeciwpożarowych budynku. Jest o tyle ważne, że umożliwia podczas dużego zadymienia przeprowadzić bezpieczną ewakuację ludzi z budynku. Brak oddymiania powoduje, że trujący dym powstały na skutek spalania różnych substancji powoduje podrażnienia dróg oddechowych, osłabia widoczność i jest śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi.
Oddymianie sprowadza się do wyprowadzenia nadmiaru dymu poza budynek. Ponieważ dym jest lżejszy od powietrza z racji wysokiej temperatury, ma tendencję do unoszenia się. Można to wykorzystać w oddymianiu działającym grawitacyjnie. Najczęściej takie oddymianie sprowadza się do otwarcia klap oddymiających zwykle u góry klatki schodowej oraz otwarciu klapy napowietrzającej u dołu, aby świeże powietrze mogło zastępować zanieczyszczenia wydostające się z budynku. Jednak co w przypadku, kiedy budynek podzielony jest na liczne pomieszczenia? Wówczas oddymianie grawitacyjne nie jest takie oczywiste. W dużych obiektach często łączy się wentylację budynku z funkcją oddymiania. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa wentylator oddymiający.
Wentylator oddymiający jest urządzeniem, które poza oddymianiem może być także odpowiedzialny za zwykłą wentylację, choć nie musi. Instalacja wentylacji oddymiającej może pracować niezależnie od zwykłej wentylacji. Jeśli mamy do czynienia z systemem automatycznym, wówczas centrala ppoż wysyła sygnał do urządzeń oddymiających, aby rozpoczęły pracę. Urządzeniami biorącymi udział w oddymianiu budynku są zatem:
- wentylator oddymiający,
- w zależności od systemu opcjonalnie wentylator napowietrzający,
- okna oddymiające,
- klapy dymowe,
- klapy napowietrzające,
- kanały wentylacyjne oddymiające.
Wentylatory oddymiające są urządzeniami, które muszą być odporne na zanieczyszczenia - innymi słowy muszą być dostosowane do pracy z mocno zabrudzonym powietrzem, czyli wszelkimi zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalania. W celu utrzymania systemu oddymiania w stanie pełnej sprawności należy wykonywać przeglądy i konserwacje przewidziane przez producenta urządzeń, ale nie rzadziej niż raz w roku.