Oddymianie pomieszczeń przez okna fasadowe

 

W budynkach użyteczności publicznej stosuje się często okna oddymiające na fasadach i murach frontowych budynków. Są one ważnym elementem zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektu. Stosowanie nowoczesnych okien pozwala na odprowadzenie dymu z budynku i zapewnienie bezpiecznej ewakuacji z obiektu.

 

Okna oddymiające zabezpieczają drogi ewakuacyjne

Ważnym elementem projektów przeciwpożarowych w budynkach są drogi ewakuacyjne, oraz ich prawidłowe rozmieszczenie czy zabezpieczenie. Odpowiednia ilość dróg ewakuacyjnych, obejmująca między innymi klatki schodowe i korytarze ewakuacyjne, jak również szerokość minimalna tych dróg są ważnym elementem zabezpieczenia ppoż obiektu budowlanego. Stosowane systemy oddymiania dodatkowo zabezpieczają je przed zajęciem toksycznym dymem i tym samym odcięciem dróg ewakuacyjnych.

okna fasadowe budynkuFasadowe i dachowe okna powinny spełniać wymagania przeciwpożarowe

Każdy produkt, który ma trafić na budowy obiektów jako element systemu przeciwpożarowego, alarmowego czy oddymiającego budynek musi przejść próby i testy wykonywane przez instytucje państwowe. Po przejściu testów producent otrzyma stosowny certyfikat dopuszczający sprzedaż produktu jako element instalacji przeciwpożarowej.

Certyfikacja okien oddymiających

Certyfikacją produktów przeznaczonych do przeciwpożarowego wyposażenia obiektu budowlanego zajmuje się Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (http://www.cnbop.pl/certyfikacja-dopuszczenia). Podczas sprawdzania produktów brane są pod uwagę Polskie Normy Jakościowe PN-EN 12101-2.

„Badania prowadzone na etapie uzyskiwania certyfikatów obejmują szereg parametrów, m.in.
 
  • powierzchnię czynną okna (Aa)
  • klasyfikację niezawodności (Re, Le)
  • obciążenia śniegiem (SL) - klasyfikacja tylko dla okien dachowych,
  • działania w niskiej temperaturze (T),
  • obciążenia wiatrem (WL),
  • odporności na wysoką temperaturę (B).” - podaje magazyn Świat Szkła

 

Fasadowe okna oddymiające – często niewidoczny element systemu przeciwpożarowego

Wizytując budynek użyteczności publicznej większość laików w tej dziedzinie nie jest w stanie rozpoznać elementów systemów, których zadaniem jest ratowanie zdrowia i życia petentów i pracowników danego obiektu. Fasadowe okna oddymiające często wbudowane są w konstrukcję budynku w sposób niewidoczny. Ich kolorystyka, okablowanie oraz sposób mocowania siłowników okien oddymiających jest na tyle dyskretny, że nie wpływa on na estetykę obiektu. Podczas swojej pracy okna dymowe otwierane są siłownikami zdalnie przez centralę systemu oddymiania, pozwalając na odpowiedni przepływ oparów z pożaru w obiekcie – siłą ciągu zostaję one wyprowadzone na zewnątrz budynku omijając korytarze ewakuacyjne obiektu.