Atomizery przemysłowe - zastosowanie
- Szczegóły
- Kategoria: Instalacje budowlane
- Opublikowano: poniedziałek, 26, wrzesień 2016 09:41
- Super User
Budowa atomizerów hydraulicznych
Atomizery są niewielkimi elementami, dzięki którym możliwe jest zraszanie, produkowanie mgły i drobinek cieczy. Ma to swoje zastosowanie w wielu procesach przemysłowych i innych zastosowaniach, o których będzie mowa w dalszej części artykułu. Bardzo ważne jest stosowanie wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na korozję czy innego rodzaju zużycie. Bardzo popularnym materiałem, z którego produkuje się atomizery jest niklowany mosiądz. Zapewnia to wysoką odporność elementu na korozję, pracę pod ciśnieniem. Dobrze sprawdza się także atomizer wykonany ze stali nierdzewnej. Innymi rodzajami atomizerów są te wykonane z odpornych tworzyw sztucznych, PCV. W zależności od charakterystyki pracy atomizera i warunków możliwe jest zastosowanie różnych materiałów, różniących się między sobą skutecznością i długością bezawaryjnej pracy.
Stosowanie atomizerów przemysłowych
Atomizery generujące parę stosowane są najczęściej w systemach odpylania powietrza czy materiału. Korzystają z tego rozwiązania takie branże jak kopalnie, elektrownie, koksownie, żwirownie, usypiska hałd, kamieniołomy i inne miejsca. Atomizery hydrauliczne znajdują także zastosowanie w przemysłowych układach chłodzenia czy podczas filtrowania gazów i spalin. Wytwarzania mgły, czyli bardzo małych cząsteczek wody jak widać ma swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i produkcji. Nie można także pominąć systemów nawilżania powietrza - wytworzenie mgły lub mikro mgły pozwala na zwiększenie wilgotności powietrza jeżeli sytuacja tego wymaga. Systemy klimatyzacji także wykorzystują atomizery. Jak widać urządzenia te posiadają szerokie możliwości wykorzystania, które tworzą część określonych systemów i instalacji przemysłowych, powstałych do konkretnych celów.
Jeżeli zainteresowała Cię tematyka zastosowania atomizerów możesz uzyskać więcej informacji pod adresem http://www.dysze-wodne.pl/atomizery.html. Do czołowych producentów atomizerów można zaliczyć Lechler, PNR.
Praca atomizerów
Atomizery mogą pracować pod ciśnieniem około 4 barów, proces ich pracy nazywamy atomizacją. Dzięki przepływającemu powietrzu pod wysokim ciśnieniem możliwe jest rozbicie wody na małe cząstki osiągające nawet 20 mikrometrów. Co ważne, cząstki wody poniżej 20 μm nie zamarzają, co pozwala skuteczną pracę atomizerów podczas mrozów. W zależności od potrzeb można sterować wielkością i gęstością powstałych cząstek wody. Świetnie do takich zadań pasują atomizery ultradźwiękowe, które pracują dzięki falom ultradźwiękowym mającym wpływ na efekty pracy atomizera.