Najwyższe budynki w Polsce
- Szczegóły
- Kategoria: Instalacje budowlane
- Opublikowano: czwartek, 07, grudzień 2017 08:45
- Super User
Wizja budynku sięgającego nieba jest nam znana już z Pisma Świętego – chodzi oczywiście o biblijną wieżę Babel. Dopiero jednak upływ wielu lat, a przede wszystkim – rozwój techniczny i technologiczny, pozwoliły nam budować coraz wyższe budynki, choć do nieba wciąż im daleko.
Najwyższy budynek świata to (jak na razie) Burj Khalifa w Dubaju (mierzy sobie 828 metrów). Polskim budowlom daleko do tak imponujących wysokości, ale sprawdźmy, gdzie w naszym kraju są najwyższe budynki.
Najwięcej w Warszawie
Czy to, że najwięcej najwyższych budynków polskich znajduje się w Warszawie kogoś zaskoczy? Chyba nie – wystarczy przypomnieć sobie jakiekolwiek panoramiczne zdjęcie śródmieścia. Najwyższym budynkiem w Warszawie i zarazem w Polsce jest wybudowany w 1955 roku Pałac Kultury i Nauki, który mierzy sobie 237 metrów i ma 42 kondygnacje.
Tuż za nim plasuje się nowy, bo ukończony w 2016 roku Warsaw Spire, biurowiec na Woli o wysokości 220 metrów (49 kondygnacji).
Co ciekawe, w pierwszej dwunastce najwyższych budynków w Polsce, aż 11 jest z Warszawy: oprócz wyżej wymienionych są tam jeszcze Warsaw Trade Tower, Złota 44, rondo 1 czy Hotel Mariott. Trzecia co do wysokości w kraju jest wrocławska Sky Tower, ukończona w 2012 roku, mierząca 212 metrów.
Co poza stolicą?
Warszawa wyraźnie góruje (dosłownie i w przenośni) pod względem najwyższych budynków, ale nie jest totalną monopolistką. W Gdyni mamy mierzący 142 metry Sea Tower, któremu niemal równa jest… bazylika w Licheniu (141,5m). Dalej jest jeszcze PAZIM w Szczecinie (128m), Altus w Katowicach (125m), kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu (114,8m).
Na liście najwyższych budynków w Polsce dominują biurowce oraz budynki sakralne. Jeśli zaś chodzi o budynki mieszkalne, można by tu wymienić akademik Kredka we Wrocławiu (110m), Kukurydze w Katowicach (3 bloki po 87m każdy), osiedle Gwiazdy w Katowicach (7 bloków, po 81m każdy) czy ŚDM w Łodzi (78m).
Wysokie budynki są imponujące i robią wrażenie, ale ważne jest też to, by były wygodne dla korzystających z nich osób. Każde piętro to przeszkoda dla osób o ograniczonej mobilności, dlatego ważne jest, by w wieżowcach znajdowały się specjalne windy dla niepełnosprawnych bądź by dostępne dźwigi były przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich. Ważne jest też dbanie o stan techniczny dźwigów, by maksymalnie zminimalizować ryzyko ich awarii, które spowodowałyby masę utrudnień.